Rynek chemii rolniczej oferuje znacznie więcej niż konwencjonalne środki ochrony roślin czy nawozy. Coraz ważniejszym segmentem są produkty oparte o naturalnie występujące substancje. Mają one dobroczynne działanie na kondycję upraw czy wielkość i jakość plonu. Niektórzy producenci rolni zastanawiają się, po co stosować biostymulację. Jakie właściwości mają tego typu produkty i co można dzięki nim osiągnąć?
Zadaniem biostymulacji jest przede wszystkim poprawa wydajności i jakości upraw, żeby utrzymać na wysokim poziomie ich potencjał plonotwórczy. Z perspektywy producentów rolnych takie działania przynoszą wymierne korzyści, ponieważ pozwalają na zwiększenie wydajności produkcji i ograniczenie kosztów innych zabiegów.
Dowiedz się, po co stosować biostymulację
Produkty o działaniu biostymulującym, oparte o takie substancje, jak aminokwasy czy wyciągi z alg, zapewniają roślinom optymalny, niezakłócony rozwój. To możliwe mimo niekorzystnych warunków pogodowych czy uszkodzeń mogących powstawać po niewłaściwym stosowaniu środków ochrony roślin. Zdrowsze, dobrze odżywione uprawy, dysponujące zasobami energetycznymi, są również mniej podatne na patogeny (Amagro oferuje wyspecjalizowane produkty także w tym segmencie).
Tego typu sposoby wspomagania upraw dzięki naturalnie występującym w przyrodzie składnikom mają ogromny potencjał. Ponadto doskonale wpisują się w ideę zrównoważonego, regeneratywnego rolnictwa. Wraz z zachodzącymi zmianami w obrębie przepisów prawnych oraz tendencji rynkowych ich popularność zapewne będzie coraz bardziej rosła, co przyniesie korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla rolników oraz konsumentów.