Wiosenne przymrozki są ogromnym zagrożeniem, ponieważ powodują znaczne uszkodzenia w kwitnących sadach. To niestety przekłada się na wymierne straty plonów. Co roku w okresie wiosennym sadownicy zastanawiają się, jak ochronić sad przed przymrozkami. Firma Amagro rekomenduje sprawdzoną kombinację naturalnych produktów, które zapobiegają uszkodzeniom zawiązków i wspomagają regenerację kwitnących drzew.
Stres termiczny związany z przymrozkami w okresie kwitnienia powoduje uszkodzenia zawiązków w koronie drzewa, a w konsekwencji ogranicza plonowanie. Sezon 2024 pokazał, jak duża może być skala strat. To szczególnie widoczne, gdy tak drastyczne ochłodzenie następuje po kilku tygodniach z niestandardowo wysoką temperaturą. Jednak problem pojawia się nawet w latach, kiedy nie dochodzi do tak dużych anomalii. Jak można sobie z nim poradzić?
Biostymulacja w okresie przymrozków
Eksperci z firmy Amagro zaobserwowali w doświadczeniach pozytywny wpływ nawożenia w kombinacji z biostymulacją w ochronie sadów przed przymrozkami. Punktem wyjścia były wnioski dotyczące synergicznego, bardzo korzystnego działania regeneracyjnego nowych biostymulatorów, AMAFOL-u i AMARE, na uprawy w krytycznych, stresowych okresach. Jest to zasługą połączenia wysokiego stężenia aminokwasów roślinnych z czystym wyciągiem z alg morskich Ascophyllum nodosum. Efekt ten jest ewidentnie widoczny w przypadku upraw sadowniczych, którym zagrażają wiosenne przymrozki.
Amagro wie, jak ochronić sad przed przymrozkami
Doświadczenia z nowymi biostymulatorami oraz gromadzona od wielu lat wiedza o dobroczynnym wpływie naturalnie pozyskiwanych substancji przełożyły się na opracowanie tej kombinacji. Zabezpiecza ona skutecznie sady przed przymrozkami. Jest to połączenie nawożenia krzemem przed wystąpieniem niekorzystnych warunków pogodowych z intensywną regeneracją, jaką zapewniają dwa uzupełniające się biostymulatory.
Krzem przed przymrozkami
Nawóz ECKOSIL zawiera krzem w biodostępnej, najlepiej przyswajanej przez rośliny formie kwasu ortokrzemowego. Dzięki temu pierwiastek ten działa nie tylko powierzchniowo, ale jest efektywnie wchłaniany. Po pobraniu przez roślinę powoduje zagęszczenie soków komórkowych w tkankach, co daje uprawom naturalną ochronę przed działaniem przymrozków.
Aby zabieg przyniósł oczekiwany efekt, powinno się go wykonać w okresie między 72 a 48 godzinami przed wystąpieniem przymrozków. Dawka zalecana do tego celu wynosi 0,75-1 l/ha. Jest ona wyższa od tej standardowej, mającej na celu stymulowanie roślin i poprawę jakości plonu.

Zabiegi po przymrozkach
Algi morskie Ascophyllum nodosum są powszechnie znane i stosowane w sadownictwie. Aby uzyskać kompleksowe działanie regenerujące, warto połączyć je z aminokwasami roślinnymi wysokiej jakości. Pozwala to na uzyskanie optymalnej regeneracji w sytuacjach ekstremalnych, takich jak przymrozki (a także gradobicia czy inne skrajnie trudne dla upraw warunki).
W celu regeneracji zawiązków po wystąpieniu przymrozków Amagro rekomenduje łączne zastosowanie biostymulatorów AMAFOL i AMARE, w dawkach 1-1,5 l/ha + 0,5-1 l/ha. Zabieg taki trzeba wykonać możliwie jak najwcześniej, czyli gdy temperatura w ciągu dnia będzie wynosiła powyżej 5-7 stopni C. To ważne kryterium, ponieważ aminokwasy roślinne są przyswajane przez uprawy już w takich warunkach termicznych.